Секція Мобільного Маркетингу при Українській Асоціації Директ Маркетингу (УАДМ) виступила з ініціативою про розробку зводу правил саморегулювання – Кодексу мобільного маркетингу. Він допоможе компаніям, залученим у процес створення й реалізації таких акцій, визначити цивілізовані практики й домогтися максимального позитивного ефекту при реалізації акцій мобільного маркетингу.
Ціль |
Документ має на меті впорядкування відносин рекламодавця і споживача у сфері мобільного маркетингу, забезпечити справедливі і прозорі правила гри на ринку мобільного маркетингу. Територія дії даного документу: територія України.
Даний Кодекс Мобільного Маркетингу включає в себе ряд критеріїв та рекомендації щодо проведення акцій мобільного маркетингу. Компанії, які підпишуть даний Кодекс зобов’язуються дотримуватися визначених критеріїв та рекомендацій в рамках своєї діяльності для здійснення маркетингових комунікацій..
Критерії та рекомендації щодо проведення акцій мобільного маркетингу |
|
Вибір споживача у якій акції брати участь повинен бути явним (рекламодавець повинен мати змогу довести реєстрацію споживача) через SMS, MMS, веб-сайт, лінію 0-800 або паперову анкету. Такий вибір свідчить про прийняття споживачем правил акції. Учаснику можна надсилати маркетингову інформацію лише на тему продукту/послуги в акції якого зареєструвався споживач. Якщо рекламодавець вважає, що учасника може зацікавити інформація про інші продукти/послуги, то рекламодавець може поставити учаснику одне запитання щодо бажання отримувати додаткову інформацію. Тільки після отримання явної ствердної відповіді від учасника, рекламодавець може надсилати нову інформацію. Запитання і підтвердження повинне надсилатися тим самим каналом, яким учасник реєструвався в акції. Даний критерій стосується також передплати споживачем інформаційних розсилок на різну тематику, які не прив’язані до конкретної акції: споживач повинен явно зареєструватися у кожній із категорій.
2. ДОСТУПНІСТЬ І ПРОЗОРІСТ |
Рекламодавець повинен інформувати учасника про результати розіграшів акції тим самим каналом, яким учасник зареєструвався у ній. Таке інформування повинне також здійснюватися на веб-сайті акції/рекламодавця. Рекламодавець зобов’язаний вказувати достовірну вартість реєстрації у акції чітким шрифтом, як вказано у зразку:
3. КОНТРОЛЬ |
В учасника акції має бути можливість відписатися від отримання інформації. Така можливість має бути надана протягом усієї акції тим самим каналом, яким учасник зареєструвався в акції і за тою ж самою ціною. Універсальною SMS командою для припинення участі у акції має бути слово STOP або СТОП (приймається довільне написання – латиниця/кирилиця, великі або малі букви, цифри замість букв). Споживач має отримати підтверження про вилучення його/її зі списку учасників акції тим самим каналом, яким він/вона здійснили заявку про відписання. Після відписання споживач не має більше отримувати будь-які повідомлення від рекламодавця, в тому числі про наступні акції. У текстах розсилок, які надсилаються від імені назви компанії або торговельної марки (альфаномер) на мобільні телефони учасників обов’язково має бути вказано контактний телефон рекламодавця, за яким учасник зможе відписатися від отримання подальших розсилок.
4. ОБМЕЖЕННЯ |
Оптимальним часом надсилання маркетингових повідомлень учаснику на мобільний телефон є пн-пт. з 10:00 до 20:00. Рекламодавець зобов’язаний слідкувати за тим, щоб повідомлення відправлялися абоненту з адекватною періодичністю і частотою.
5. КОНФІДЕНЦІЙНІСТЬ |
Особиста інформація про учасника (ім’я, прізвище, номер телефону, вік, адреса) є конфіденційною і може використовуватися тільки з дозволу власника бази і самого учасника, який дав згоду власнику бази на таке використання. Інформація може використовуватися тільки в межах повноважень акції, в якій зареєструвався учасник. Не допускається публікація повних номерів мобільних телефонів учасників в мас-медіа (наприклад, номерів переможців на веб-сайті акції)
Процедура розгляду порушень і впливу на порушників даного Кодексу |
Компанія, яка підписала Кодекс отримує паперовий сертифікат і можливість встановити на свій веб-сайт кнопку, що підтверджує відповідність практик компанії Кодексу. Додатково розробляється веб-сайт, на якому публікується список компаній, які погодилися з Кодексом, їх контакти та коментарі. На сайті також буде можливість повідомити про порушення Кодексу і вказати акцію, короткий номер та свій коментар (інформація буде доступна тільки модератору). Щомісяця комісія створена з провідних та найбільш активних учасників ринку, які прийняли Кодекс, розглядає скарги і надає свій висновок, який надсилається компанії, якої стосується скарга. У випадку якщо комісія вважатиме це необхідним, висновок публікується на веб-сайті у відкритому доступі. Якщо компанія, якій надіслана скарга не реагує на неї і продовжує порушувати Кодекс, комісія приймає рішення щодо подальшого впливу на порушника.
|
1. Мають бути встановлені єдині чіткі правила щодо розсилок рекламної інформації, зокрема: скільки, чого, кому і коли дозволено надсилати.
2. Розробити правила відокремлення рекламного тексту від сервісного там, де можливе їх поєднання.
3. У випадку крайньої необхідності, підвищувати ціни на послуги, які стосуються мобільного маркетингу (вартість коротких SMS-номерів, SMS, MMS-розсилки) раз на рік із попереднім інформуванням партнерів мінімум за 1 місяць до дати зміни.
|
Мобільний маркетинг – маркетингова комунікація рекламодавця зі споживачем через мобільний телефон.
Кодекс – скорочена назва даного документу.
Акція – маркетингова акція або програма, яка передбачає добровільну участь споживачів у комунікації із рекламодавцем щодо певного його товару чи послуги.
Альфаномер – буквенно-цифрове позначення, яке встановлюється замість номера, з якого відправляється SMS.
Мобільна послуга – інформаційно-розважальна послуга, якою споживач користується за допомогою таких технологій як SMS, MMS, WAP, Bluetooth або голосового зв’язку (новини, прогноз погоди, мелодії, ігри і т.п.).
Споживач – споживач товарів і послуг, які присутні на ринку України.
Учасник акції (учасник) – споживач, що зареєструвався у акції.
Бази даних (бази) – масив інформації про споживачів (вік, стать, місто і т.д.), який зберігається на комп’ютері.
Пропозиція – те, що рекламодавець пропонує учаснику акції.
Короткий номер – спеціальний 3-х, 4-х, 5-ти або 6-ти значний номер в мережі мобільного оператора, на який абонент може відправити SMS або передзвонити і зареєструватися у акції.
Контент – наповнення інфорамаційно-розважальних послуг, які надаються через мобільний телефон (логотипи, мелодії, ігри, новини і т.п.).
Трафік – передача інформації (цифрових даних) на мобільний пристрій.
Преміальна вартість – вартість за мобільні послуги зв’язку, що є вищою за стандартну (наприклад, вартість відправки SMS у 1 грн.).