Wi-Fi чи Li-Fi?


У листопаді 2015 року німецький фізик Гаральд Хаас продемонстрував роботу пристрою з Li-Fi – бездротовою технологією підключення до інтернету, яка в 100 разів швидше Wi-Fi.


Що таке Li-Fi

По суті, це спосіб бездротової передачі даних. У випадку з Li-Fi інформація передається оптично, тобто за допомогою світла. У ланцюжку задіяні 3 пристрої: на LED-лампу подається контент, вона, в свою чергу, передає інформацію за рахунок мерехтіння світла. Світлочутлива панель приймає, а потім конвертує інформацію і відправляє її на пристрій-реципієнт. На перший погляд здається, що технологія передачі даних за допомогою світла буде сіяти хаос. Всі джерела світла використовуються для доступу до інтернету, навколо мерехтить світло, а ніч ніколи не настає. Але насправді все не так.

Як працює Li-Fi

Ефектно. На конференції TED винахідник технології Харальд Хаас продемонстрував вражаючий досвід. Через світлочутливу панель він транслював відео у високій якості. Потім закрив панель і відео миттєво зупинилося. Але коли він прикривав панель темною тканиною, відтворення тривало – для передачі даних потрібно зовсім небагато світла.

А технічна інформація?

Експерименти естонського стартапу Velmenni показали, що інформація передається по Li-Fi зі швидкістю 1 гігабіт на секунду. Це приблизно в 100 разів швидше, ніж середня швидкість передачі даних по Wi-Fi.

Li-Fi працює за технологією VLC (Visible Light Communications). Усі точки доступу об’єднані в єдину мережу – користувач може переміщатися між ними, але з’єднання при цьому розриватися не буде.

Хто винайшов технологію

Li-Fi винайшов німецький фізик Гаральд Хаас. Він є професором Единбурзького університету. Вперше він представив технологію на конференції TED в 2011 році.

Хаас заснував компанію pureLiFi, яка займається розробкою технології Li-Fi. Партнерами Хааса є його колеги, з якими він працював над технологією з 2008 року.

У лютому pureLiFi анонсувала перша співпраця з французькою компанією з виробництва світлодіодних ламп. Перші лампи Li-Fi будуть анонсовані в третьому кварталі 2016 року.

Чи зможе будь-яка лампа стати засобом передачі даних?

Хаас вважає, що зможе. Єдина умова – це повинна бути світлодіодна (LED) лампа. Для перетворення лампи в засіб передачі даних її потрібно зв’язати з невеликим мікрочіпом. Завдання чіпа – обробляти інформацію. Зараз в світі приблизно 13 мільярдів ламп. На думку Хааса, ця технологія дозволить перетворити кожну з них в «більш екологічно чистий засіб для передачі даних».

Як Li-Fi буде уживатися з Wi-Fi

Ваш Wi-Fi роутер поки рано викидати. Експерти сходяться на думці, що після запуску Li-Fi (за умови, що технологія буде успішною) обидві технології будуть використовувати паралельно. Але навіть якщо Li-Fi вдасться витіснити Wi-Fi, пройдуть роки, перш ніж це станеться. До першого комерційного запуску залишилося 3-4 роки. А на переробку інфраструктури піде в рази більше часу.

Переваги

– Ефективність. Людство вже використовує лампи для освітлення, тому якщо вони ж будуть передавати інформацію, це дозволить економити енергію.
– Доступність. LED-лампи є практично скрізь: у машинах, квартирах, офісах, літаках. Якщо кожну з них перетворити на засіб для передачі даних, ми отримаємо інтернет без кордонів.
– Безпека. Світло не може проходити крізь стіни, тому інформація, з якою працює користувач, буде доступна в межах лише однієї кімнати.

Недоліки

Поки технологія знаходиться в розробці і у неї є ряд недоліків. Наприклад, Li-Fi погано працює (частіше не працює) у відкритому просторі. Це пов’язано з великою кількістю сонячного світла. Ще одна проблема – «світлове забруднення». Якщо кожна лампа буде виступати в ролі роутера, то ми швидко зіткнемося з надмірною кількістю світла навколо. Винахідники обіцяють вирішити цю проблему.

Що буде в майбутньому

Харальд Хаас бачить майбутнє в яскравих фарбах. Він розповідає про те, як машини зможуть комунікувати між собою за допомогою світла, щоб уникати аварій і передавати інформацію про проблеми на дорозі. Він також мріє, що кожен вуличний ліхтар буде засобом передачі даних. Але, мабуть, він не бував в країнах, де кожен третій ліхтар не працює 🙂

За матеріалами сайту: http://ain.ua/

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Anti-spam: complete the taskWordPress CAPTCHA